Każdy dokument w operacie, w przypadku jego sporządzenia i podpisania przez osobę nieposiadającą odpowiednich uprawnień do wykonywania samodzielnych funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii musi być dodatkowo podpisany przez osobę z uprawnieniami.
UWIERZYTELNIANIE MAP DO CELÓW PROJEKTOWYCH W POSTACI ELEKTRONICZNEJ
Mapa do celów projektowych - niezależnie od jej postaci (papierowa czy elektroniczna) musi zawierać m.in. podpis wykonawcy. Obecnie ten warunek nie jest realizowany, gdyż niewłaściwie uwierzytelniamy elektronicznie dokument, który zawiera jedynie kopię podpisu - i to w dodatku umieszczoną w osobnym pliku (ramka.jpg). Od 1 lipca 2017 r. uwierzytelniać będziemy wyłącznie mapy zawierające w jednym pliku wszystkie dane wykazane w § 77 i 81 rozporządzenia w sprawie standardów... Oznacza to, że będziemy wymagać od wykonawcy złożenia na takiej mapie podpisu elektronicznego kwalifikowanego.
W okresie przejściowym zaleca się przedkładać do poświadczenia plik z zagnieżdżonym skanem ramki z podpisem.
W przypadku pliku dwg z obiektem OLE, prosimy o dostarczenie dodatkowo pliku z tożsamą zawartością w formacie dxf, gdyż tylko taki dokument jesteśmy w stanie zweryfikować z treścią naszej bazy danych.
Usługa elektronicznej żółtej karki umożliwiała geodetom szybką, pozaprotokólarną reakcję na stwierdzone (w miarę drobne) usterki w operatach technicznych. Zgodnie z założeniami reakcja ta miała następować w okresie pomiędzy kontrolą wstępną
(p. Irek, p. Józef), a kontrolą ostateczną (p. Alina, p.Magda), aby nie zakłócać biegu czasu weryfikacji. Pojawiło się już kilka przypadków zupełnego braku zainteresowania i reakcji geodetów w stosunku do operatów z żółtą kartką, a możliwych do uznania za pozytywne. Licznik czasu obsługi dla tych operatów biegł, co w konsekwencji tworzyło wrażenie, że zwłoka w weryfikacji leży po stronie PODGiK. Zmuszeni zostaliśmy do przerwania tego biegu i wydania protokołów negatywnych.
Mając na uwadze powyższe przypadki zaprzestajemy oznaczania operatów żółtymi kartkami i dystrybucji paczek informacyjnych dla geodetów niewykazujących zainteresowania taką formą współpracy.
Pozostałym Wykonawcom dziękujemy za pomoc w usprawnianiu obsługi i utrzymujemy przyjęte zasady bez zmian.
Weryfikacja rozpoczyna się od momentu złożenia operatu technicznego do pzgik i trwa do momentu wydania przez organ protokołu weryfikacji. Zadania weryfikacji wykonuje organ prowadzący pzgik bez udziału Wykonawcy.
Chcąc usprawnić ten proces, a jednocześnie umożliwić Wykonawcy korektę drobnych usterek w trakcie trwania weryfikacji - wprowadziliśmy usługę informowania o możliwości dokonania szybkich poprawek. Paczkę uwag otrzymują Państwo po weryfikacji wstępnej (po sprawdzeniu operatu papierowego). Wniesienie poprawek jest możliwe tylko w okresie pomiędzy kontrolą wstępną, a kontrolą ostateczną i wyłącznie w przypadku operatów rokujących pozytywnie, tzn. tych, co do których kontrola wstępna nie ujawniła usterek noszących znamiona naruszenia przepisów prawa. Ideą takiego działania było zapewnienie większej płynności w obsłudze operatów pozytywnych. W przypadkach operatów, które już po kontroli wstępnej zostały uznane za negatywne proces weryfikacji trwa na zasadach ogólnych, tzn. operat czeka w kolejce na weryfikację ostateczną, podczas której wydawany jest protokół weryfikacji. Protokół ten generują Panie Alina i Magda, po sprawdzeniu poprawności roboczych baz danych. Nie jest więc możliwe, by na podstawie otrzymanej paczki informacyj-nej wypożyczyć operat w trakcie trwania weryfikacji w celu jego szybszego poprawiania. Działanie takie powodowałoby naruszanie szyku w układzie kolejkowym obsługi operatów i byłoby nieskuteczne wobec dat wydania protokołu oraz formalnego zwrotu operatu do poprawy. Zaznaczyć należy, że poprawianie "żółtych karteczek" w trybie operatu pozytywnego nie narusza układu kolejkowego - operaty pozytywne też czekają w tym czasie na wydanie protokołu. Mimo zaistniałych prób pozakolejkowych działań podtrzymujemy zasadę informowania również o żółtych kartkach dla operatów, które na pewno będą negatywne. Proszę traktować to jako wstępną informację i czekać na dostarczenie oficjalnego protokołu. Od dzisiaj paczka informacyjna zawierać będzie wskazanie: czy operat będzie negatywny, czy zanosi się na pozytywny. Mimo, że operat zanoszący się na pozytywny, okaże się ostatecznie po kontroli baz danych - negatywnym - poprawki uchybień z żółtej karteczki zostają uznane.
Sentencja: operat złożony do PODGiK wraz z zawiadomieniem o zakończeniu prac geodezyjnych nie może być udostępniany Wykonawcy, chyba, że nastąpi wydanie protokołu weryfikacji z wynikiem negatywnym.
W związku rozwojem projektu K-GEST należy spodziewać się, że w obecnym roku nastąpi intensyfikacja wymagań w zakresie spełniania standardów pozyskiwania danych o sieciach uzbrojenia terenu. W chwili obecnej przystępujemy do uzyskiwania potwierdzeń o spełnianiu wymogów art. 43 ust. 3 ustawy Prawo budowlane. W związku z tym dla opracowań realizowanych w terenie po 9 stycznia 2017 r. (data na szkicu polowym) należy w sprawozdaniu technicznym złożyć oświadczenie o wykonaniu pomiaru sieci uzbrojenia terenu w odkrywce oraz przesłać wraz z plikiem GIV jeden plik ze zdjęciem fotograficznym prezentującym odkrywkę z inwentaryzowanym obiektem na tle rozpoznawalnego otoczenia. Zdjęcie można wykonać telefonem komórkowym, jednakże prosimy o przygotowanie nazwy pliku w formacie GN.6640.1.xxx.2017.jpg. Kontroli podlegał będzie rejestr EXIF (porównanie daty wykonania zdjęcia z datą pomiaru, ewentualnie porównanie znaczników GPS z lokalizacją obiektu.
Powyższe wytyczne nie dotyczą zgłoszeń prac geodezyjnych obejmujących inwentaryzację budynku mieszkalnego.
Prosimy o niezwłoczne rozpoczęcie stosowania nowych formularzy ADEB i WZDEB zawierających wszystkie obowiązujące atrybuty budynków. Formularze można pobrać w zakładce < informator/materiały >
Informujemy uzupełniająco, że omawiane niedawno nowe zasady opracowań związanych z mapą zasadniczą obowiązują dla prac geodezyjnych zgłoszonych po 1 stycznia 2017 r.
Przy redakcji mapy z projektem podziału dla obszarów poza BDOT500 Jako podkładu mapy zasadniczej można będzie używać dotychczasowej hybrydy.
Od 1 stycznia 2017 r. będziemy zawiadamiać sądy wieczystoksięgowe o zmianach danych ewidencyjnych wynikających z każdego rodzaju podziału nieruchomości. "Wyciągi popodziałowe do KW" stają się więc bezprzedmiotowe.
Przy edycji przewodów uzbrojenia terenu obowiązuje od konwersji: średnica nominalna
PoOd 1 stycznia 2017 r. będziemy zawiadamiać sądy wieczystoksięgowe o zmianach danych ewidencyjnych wynikających z każdego rodzaju podziału nieruchomości. "Wyciągi popodziałowe do KW" stają się więc bezprzedmiotowe.
Po 1 stycznia 2017 r. mapa zasadnicza będzie prowadzona wektorowo. Przekształcenie dotychczasowych map zasadniczych do postaci cyfrowej zostanie sfinalizowane wyłącznie dla terenów miast oraz zwartych zabudowanych i przeznaczonych pod zabudowę obszarów wiejskich [zwanych obszarami BDOT500]. W związku z powyższym dla pozostałych obszarów obowiązywać będą następujące zasady:
- obiekty BDOT500 pozyskiwane będą wyłącznie w drodze pomiaru bezpośredniego lub z wykorzystaniem danych analitycznych pozyskanych z archiwalnych operatów - po analizie udowadniającej zgodność tych danych z obowiązującymi standardami technicznymi,
- obiekty GESUT (stare) mogą być pozyskiwane w drodze pomiaru kartometrycznego (digitalizacji) z materiału zasobu (dawna hybryda),
- dotychczasowe mapy zasadnicze (analogowe i rastrowe) tracą charakter mapy zasadniczej, a stają jedynie kartograficznym materiałem zasobu funkcjonującym wyłącznie w zakresie danych GESUT.
2016-06-03
Uwaga zmiana zasad oznaczania użytku przy wytyczaniu budynków w ramach zabudowy siedliskowej.
Zmiana użytku z R na Br następuje dopiero
po inwentaryzacji budynku. Przy wytyczeniu nie zmieniamy użytku.
2016-03-03
Od miesiąca kwietnia 2016 r. obowiązuje limit 1-go priorytetu miesięcznie
2015-12-11
W dniach od 31 grudnia 2015 do 5 stycznia 2016 r. nastąpi konwersja danych do prawnie obowiązujących schematów BDOT500 i GESUT. W tym okresie korzystanie z i-Kergu nie będzie możliwe.
Prosimy o uwzględnienie w swoich opracowaniach faktu, że wsady w dotychczasowym formacie nie będą zgodne z nową strukturą baz.
2015-12-16
W związku zapytaniami, czy ta konwersja będzie rzeczywiście miała miejscu w odróżnieniu od sytuacji sprzed roku - potwierdzam, że TAK . Istnieją obawy, że wyłączenie systemu i-KERG może się przedłużyć ponad 5 stycznia z uwagi na dość szerokie zmiany informatyczne.
Będziemy starać się zaczytać wszystkie dostarczone do końca roku wsady nawet z wyrzedzeniem w stosunku do kontroli operatów, po to by nie zmarnować pracy geodetów.
Odpowiedzi na zgłoszone uwagi dostarczone będą później niż wstępnie zakładono, z uwagi m.in. na potrzebę zatwierdzeń radcy prawnego w jednej ze spraw.
2015-11-26
Od stycznia 2016 r. wprowadzone zostaną istotne zmiany dotyczące zakresu prowadzenia bazy BDOT500. Zakres ten będzie odpowiadał wymogom ustawowym (art.4. ust.1b. i 1ba. pgik). Wstępne opisy projektu zostaną udostępnione do zapoznaniania się z nimi w II połowie grudnia. W styczniu / lutym planuje się również przeprowadzenie konwersji baz danych, pod warunkiem, że oczekujące na wejście w życze rozporządzenia dotyczące EGiB, BDOT500 nie spowodują dalszych komplikacji w strukturach w stosunku do wersji oczekujących obecnie na zaczytanie konwersyjne.
Jednocześnie zakłada się, że przyszły rok będzie ostatnim rokiem prowadzenia mapy hybrydowej i pseudoanalogowej.
Około 3 grudnia zorganizujemy spotkanie z geodetami w PODGiK.
2015-10-23
Na podstawie dyspozycji zawartej w art. 40j ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2015 r. poz. 520, z późn. zm.), która stanowi:
„Art. 40j. 1. Stawki opłat za udostępnianie materiałów zasobu, określone w załączniku do ustawy, podlegają corocznej waloryzacji w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki te są waloryzowane, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, ogłaszanego komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". W przypadku gdy wskaźnik ten ma wartość ujemną, stawki opłat nie ulegają zmianie.
2. Minister właściwy do spraw administracji publicznej ogłasza, najpóźniej do dnia 31 października każdego roku, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", wysokości zwaloryzowanych stawek, które będą obowiązywały od dnia 1 stycznia następnego roku.”,
Minister Administracji i Cyfryzacji wydał obwieszczenie z dnia 6 października 2015 r. w sprawie ogłoszenia obowiązującego w 2016 r. stawek opłat za udostępnianie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Monitor Polski z 20 października 2015 r., poz. 1026).
Zgodnie z tym aktem w roku 2016 stawki opłat nie ulegają zmianie i obowiązywały będą w wysokości określonej dotychczas w załączniku do ustawy- Prawo geodezyjne i kartograficzne.
2015-09-01
Przedstawiamy propozycje dotyczące zasad sporządzania niektórych elementów operatu technicznego
z opracowania: "Mapa z projektem podziału nieruchomości" :
1. W spisie dokumetów operatu technicznego zamieszczamy pozycję: decyzja zatwierdzająca podział
i oznaczamy ją gwiazdką, a pod tabelą umieszczmy odniesienie do (*) o treści:
* Oświadczam, że decyzję zatwierdzającą podział nieruchomości dostarczę do operatu po jej wydaniu.
2. Dla nowoprojektowanych punktów granicznych stosujemy następujące wartości atrybutów:
- ZRD: [5] - zatwierdzone projekty podziału nieruchomości
- BPP: [1] lub [2] - w zależności od tego, czy jest to punkt swobodny [1], czy leżący na odcinku granicy [2]
- STB: [2] - nie stabilizowany
- RZG: [zgodnie ze stanem faktycznym]
2015-07-08
Prosimy o nie rezewowanie numerów dla wytyczanych budynków. Pozostałe zasady ujawniana takich budynków w ewidencji pozostają bez amian.
2015-07-03
W związku z nowelizacją Prawa budowlanego uproszczony zostaje proces obsługi związanej z udzielaniem informacji o istnieniu obowiązku wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej. Informacja taka przekazywana jest online między wydziałami geodezji i budownictwa. W przypadku braku obowiązku wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej, inwestor na etapie zgłaszania prac budowlanych nie musi występować z wnioskiem o wyłączenie i składać dokumentacji do zmiany danych ewidencyjnych. Dokumentacja taka pojawić się natomiast musi w związku ze zgłoszeniem pracy geodezyjnej dotyczącej wytyczenia obiektu budowlanego.
Prosimy zatem wykonawców prac geodezyjnych o dostosowanie się do obowiązku niezwłocznego sporządzania opracowań związanych z rozpoczęciem procesu inwestycyjnego, w tym wykazów zmian danych ewidencyjnych [Bp].
2015-05-18
Prosimy o nie umieszczanie w oficjalnym składzie operatu technicznego kopii zgłoszenia pracy geodezyjnej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uwaga !
Zwracamy się z gorącą prośbą o poważne potraktowanie wytyczeń obiektów budowlanych. Stan obecny prawdopodobnie wynika z pewnej nieświadomości geodetów, dlatego też dla naszego wspólnego dobra chcielibyśmy rzucić trochę światła na tą sprawę - bez przytaczania konkretnych przepisów (przepisy te znajdują się głównie w grupie artykułów 12 pgik + odpowiedzialność dyscyplinarna z art.46). Tak więc:
1. Istnieje obowiązek zgłaszania wytyczenia budynku lub sieci uzbrojenia terenu (12.1.3.d).
2. Wbrew stworzonej pewnie przez niejednego geodetę logice mówiącej o tym, że zdanie operatu z wytyczenia niczemu nie służy - odpowiadamy, że służy (o tym niżej) i że jest obowiązkiem w miarę jasno określonym przepisami.
3. W okresie lipiec-październik będziemy starali się uruchomić obsługę bazy budynkowej w zakresie trzech stanów powstawania budynku. Dlatego też może okazać się wówczas, że brak ujawnienia budynku w fazie jego wytyczenia, będzie przeszkodą do późniejszej jego inwentaryzacji powykonawczej. Będziemy po prostu przy inwentaryzacji wymagać (z całym szacunkiem dla systemu prawa) wykazu zmian danych ew. budynku, a nie arkusza d.e.b. Inwestor będzie zmuszony do wyegzekwowania od geodety właściwego zakończenia sprawy wytyczenia, po rygorem nieskuteczności inwentaryzacji. Chodzi oczywiście o wytyczeia po 12.07.2014.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przepraszamy za przerwy w zamieszczaniu informacji o wypożyczeniach sekcji i kontroli operatów, które wystąpią w okresach: 20-24 maja, 29-31 maja, 3-8 czerwca, (? 10-11 czerwca), 17-18 czerwca.
2015-04-17
Udostępniono w systemie i-KERG możliwość pobierania danych podmiotowych w formacie SWDE dla prac innych niż prawne. Należy wybrać eksport: "Mapa zasadnicza (eksport GIV) PRAWNE". Procedura postępowania z uzyskaniem pliku swde jest analogiczna jak przy wyborze: "Mapa ewidencyjna (eksport GIV) PRAWNE". Współczynnik dla zbioru danych bazy EGiB wyniesie wówczas 1.0.
2015-04-16
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego przesłał starostom interpretację prawną dotyczącą zakresu dokumentacji wynikowej przekazywanej do podgik w związku z wytyczeniem budynku.
Według wskazań WINGiK dokumentacja ta musi ona zawierać:
1. szkic dokumentacyjny (§56 ust.1 rozporządzenia w sprawie standardów...)
2. szkic tyczenia (§59 rozporządzenia w sprawie standardów...)
3. wykaz zmian danych ewidencyjnych działki w związku ze zmianą sposobu użytkowania gruntu (Bp)
4. arkusz danych ewidencyjnych budynku z oznaczeniem statusu: "budynek jest w trakcie budowy"
5. wykaz zmian danych ewidencyjnych budynku w przypadku, gdy w bazie EGiB istnieje już projektowany budynek o statusie: "budynek jest przedmiotem pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, ale jego budowa nie została rozpoczęta". W wyniku wytyczenia nastąpi zmiana statusu na: "budynek jest w trakcie budowy".
Nasza interpretacja przepisów w zakresie pkt. 1 jest odmienna i nie będziemy wymagać szkicu dokumentacyjnego, gdyż wbrew twierdzeniu WINGiK nie zawiera on wyników pomiaru, które w myśl przepisów §71ust.1 rozporządzenia w sprawie standardów powinny wchodzić w skład operatu technicznego.
2015-04-14
Uwierzytelnienie wykazu zmian danych ewidencyjnych (jako osobnego opracowania) może nastąpić jedynie w przypadku, gdy jest on wynikiem pracy geodezyjnej zgłoszonej w podgik w asortymencie: "inny cel". Operat techniczny z wykonania takiej pracy powinien zawierać oprócz sprawozdania m.in. protokół badania księgi wieczystej (i ew. protokół badania katastralnego).
2015-03-12
Zakończone zostały prace nad dostosowaniem baz danych BDOT500 i GESUT do struktury określonej przepisami rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 lutego 2013 r. w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Jednakże w związku z uchyleniem w dniu 13.01.2015 r. tego aktu prawnego zdecydowaliśmy o nieprzeprowadzaniu fizycznej konwersji.
Przewidywany termin uaktywnienia baz w nowej strukturze: listopad 2015 r.
2015-02-25
Przed złożeniem operatu do PODGiK prosimy o sprawdzenie, czy dla wszystkich udostępnionych z zasobu materiałów (zawartych w tym operacie, a w szczególności szkiców podstawowych) zostały wniesione opłaty. Jeżeli DOO opiewa na mniejszą ilość dokumentów niż znajdująca się ich liczba w operacie technicznym, należy złożyć zgłoszenie uzupełniające. Nie spełnienie tego warunku skutkować będzie nie dopuszczeniem operatu do kontroli.
2015-02-10
W zakładce Dokumentacja pojawił się szablon sprawozdania technicznego.
Generalnie sprawozdania techniczne wykonywane są dobrze, jednak niektórzy wykonawcy dalej nie ogarniają treści wymaganej przepisami i mimo przejścia na komputerowe tworzenie sprawozdania myślą dalej legendarnym szblonem papierowym. Dla ułatwienia im pracy przygotowany został szablon, który też prezentuje ideę "do wypełniania". Stałe dane (firma, sprzęt) należy sobie przygotować i pozostają do każdorazowej edycji jedynie niektóre ramki.
Na końcu sprawozdania znajduje się strona wzoru okładki. Zalecamy jej stosowanie, co ułatwi nam wszystkim rozpoznawalnośc i jednolitość oznaczenia operatu.
W aplikacji SWDE Manager LT zauważono błąd polegający na nieprawidłowym odczycie danych dotyczących numeru KW dla działki ewidencyjnej. Błąd ten występuje nie zawsze - nie można stwierdzić reguł jego pojawiania się. Te same pliki swde odczytywane w aplikacjach Softline (np. C-SWDE, C-GEO) wykazują prawidłowość ich zobrazowania w tych narzędziach.
2015-01-29
W przeglądarce stanu kontroli operatów pojawia się już informacja o kontroli negatywnej.
Patrz kolumna: Kontr.operatu Pojawienie się daty w tym miejscu oznacza kontrolę pozytywną.
Przewidywany termin konwersji baz BDOT500 / GESUT: 2015-02-14
Od 2 lutego 2015 r. wstepną kontrolę operatów technicznych prowadzi pan Józef Kasperczak
Informujemy, że przy zgłaszaniu pracy geodezyjnej dla celu: mapa z projektem podziału nieruchomości, brak jest formalnej możliwości jednoczesnego zgłoszenia pracy geodezyjnej z określeniem celu: wznowienie znaków granicznych/wyznaczenie punktów granicznych. Zgłoszenie takie jest bezprzedmiotowe z uwagi na to, że w dacie takiego zgłoszenia nie istnieje przedmiot opracowania, czyli punkty graniczne działek, które dopiero kiedyś prawnie powstaną. Obowiązuje od lutego 2015 r.
Przy mailowym zgłaszaniu zapotrzebowania na przesłanie sekcji m.z. dla opracowania hybrydy, prosimy o informację, czy mamy zablokować tą sekcję. W przypadkach, gdy taka sekcja potrzebna jest na razie tylko do wglądu lub wydruku mapy porównania z terenem - nie ma potrzeby jej blokawania na cały okres aż do końcowego opracowania hybrydy. Samo blokowanie ograniczmy do jednego dnia, by dać możliwość innym korzystania z sekcji. Analogicznie przy wskazaniu braku potrzeby blokowania sekcji mamy możliwość jej otrzymania, nawet gdy jest ona faktycznie zablokowana do edycji przez inną firmę.
W zakładce Dokumentacja można pobrać przykładowe sprawozdanie techniczne.