top of page
Wyjaśnienia  i  porady

1. Geodeta zgłosił przypadek otrzymania w pakiecie danych giv obiektu [GUSETS - Stacja transformatorowa], który oparty był tylko na dwóch obiektach punktowych [GSPINN - Inny punkt sytuacyjny], a pozostałe dwa narożniki stacji stanowiły punkty nieobiektowe [x,y]. Problemem wg geodety miał być tylko fakt, że taki punkt nie przenosi informacji źródłowej z dotychczasowego pomiaru (np. Numer punktu). W tym przypadku geodeta był pewien, że obiekt nie tak dawno temu pozyskany był geodezyjnie i na pewno istniał w bazie. Obecnie geodeta miał zamiar oprzeć o jeden z takich punktów wejście nowego przewodu eN do narożnika stacji transformatorowej. W tym celu na szkicu polowym chciał wykorzystać oznaczenie punktu numerem z poprzedniego pomiaru.

Problem okazał się trochę bardziej złożony. Otóż według starych zasad prowadzenia bazy GESUT trafostacja mogła być oparta o obiekty punktowe pochodzące z innej bazy - w tym przypadku z BDOT500, czyli [GSPINN]. Obecnie po konwersji jest to niemożliwe, obiekt GUSETS musi być oparty o [GUPEPI - Punkt inny]. System i prawo dopuszczają również oparcie takiego obiektu o punkty graficzne nieobiektowe [x,y]. Tego drugiego przypadku dla dobra ogólnego, a przede wszystkim dla przejrzystości zasobu nie będziemy tolerować. Po konwersji baz obiekt GUSETS został z automatu odczepiony od niedopuszczalnych punktów GSPINN i oparty o wierzchołki xy. Jednakże punkty GSPINN z pełnym wyposażeniem w dotychczasową informację pozostały jako wolne (niepowiązane z obiektem przestrzennym) punkty w bazie BDOT500. Geodeta widząc tylko dwa z czterech punktów był słusznie zdezorientowany. Stało się tak dlatego, że zaznaczając zasięg w i-Kerg'u pociągnął zakres zasięgu przez połowę trafostacji. Zaciagnięte zostały do pliku giv następujące obiekty: GUSETS i 2 szt. GSPINN, które były luźne - zupełnie nie związane z trafo. Dlatego 2 pozostałe GSPINN'y nie zmieściły się w zasięgu i nie zostały pobrane do giv'u. 

Biorąc pod uwagę wymóg opracowywania roboczej bazy danych zgodnie z aktualnymi przepisami rozporządzeń EGiB, BDOT500, GESUT geodeta będzie musiał zadbać o poprawną budowę obiektów, jak również relacji między obiektami. W przedstawionym przypadku obiekty punktowe GSPINN należy przetworzyć na obiekty punktowe z bazy GESUT (GUPEPI) i skojarzyć relacyjnie z obiektem GUSETS.

 

2. Geodeta bazując na tym samym opracowaniu (pliku giv) wskazał na kolejny problem. Otóż jeden z budynków znajdujących się w granicach opracowania prawidłowo oparty był na obiektach punktowych GEPINN. Jednakże punkty te (w odróżnieniu od podobnych przy innych budynkach) nie miały oznaczonego numeru. Geodeta nie mógł więc posłużyć się takim numerem w swoim opracowaniu.

Odpowiedź: generalną zasadą przy konwersji było przejęcie dla obecnych numerów GEPINN dotychczasowego pola NRI, czyli numeru z dokumentacji, a nie maszynowego numeru z geo-info. Przypadek ten po prostu wynikał z braku w numeru NRI w dotychczasowej bazie danych. Do obecnego numeru punktu została przejęta więc pusta wartość. [W przypadkach punktów granicznych rządzą jesze inne zasady, ale o tym następnym razem]. W takich przypadkach zalecamy aby geodeta dysponujący materiałem źródłowym uzupełnił odpowiednio to pole, a w każdym innym przypadku powoływał się tylko na same współrzędne i oczywiście w przypadkach aktualizacji oznaczał na dotychczasowych zasadach punkty własną numeracją.

 

3. Rzędne dla obiektów armatury naziemnej uzbrojenia terenu należy wprowadzić do bazy danych, jako punkt o określonej wysokości odpowiedniej sieci lub urządzenia, a nie jako punkt załamania sieci. Należy zwracać uwagę by przy edycji obiektu: Punkt o określonej wysokości urządzenia... oznaczać atrybut: Rodzaj urządzenia.

 

4. Zasada wpisywania rzędnych przy armaturze uzbrojenia technicznego terenu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Należy zwracać szczególną uwagę na specyfikę narzędzia wyboru obiektów do edycji w SIP Geo-info, np. dostęp do obiektu latarnia uwikłany jest w obiekcie: Inne obiekty GESUT - Inne obiekty techniczne GESUT / GUPISL - Słup, wieża lub maszt w atrybucie: rodzaj słupa:

l – latarnia.

 

6. Należy przyjąć generalną zasadę, że obiektem studzienka pozyskuje się urządzenie techniczne związane z siecią uzbrojenia terenu, w przypadku gdy rzuty poziome obrysów: włazu i komory tego obiektu pokrywają się. W przypadku gdy rzuty poziome obrysów: włazu i komory nie pokrywają się, urządzenie techniczne związane z siecią uzbrojenia terenu pozyskuje się odpowiednio obiektami właz i komora podziemna. Jednakże wobec braku wiarygodnej informacji (szczególnie w przypadku wektoryzacji rastra mapy zasadniczej, gdzie studzienka prezentowana była prostym znakiem graficznym w postaci pojedynczego okręgu) przyjmuje się do oznaczeń tego urządzenia obiekt: studzienka. Nie będzie występował wówczas obiekt towarzyszący relacyjnie: właz. Podobną zasadę prawdopodobnie przyjmiemy dla opracowań z nowego pomiaru, by ułatwić pracę geodetom. W myśl przepisów każda typowa studzienka powinna być budowana obiektem przestrzennym komora (t.j. pomierzona wielopunktowo po obrysie) i dalej łączona wieloma relacjami (GUPKWZ - Właz, GUPKUH - Punkt o określonej wysokości urządzenia kanalizacyjnego, GUEOSG - Ewidencja osób GESUT). Informację ostateczną przekażemy po szerszych konsultacjach. Prosimy o zgłaszanie ewentualnych uwag i wniosków w tej kwestii.

 

7. Jezdnie i chodniki o rożnych nawierzchniach należy wprowadzać, jako dwa obiekty różniące się rodzajem nawierzchni, a w przypadkach położenia wewnątrz stanowić ich enklawy. Powinny również przedstawiać logiczny sposób ich użytkowania tzn. np.: jezdnie - bez wjazdów do posesji, zatoczek parkingowych itp., chodniki - w ulicach nie powinny tworzyć tzw. „pajęczyn” z osiedlowymi. Na styku dwóch jezdni lub jezdni z chodnikiem, gdy brak krawężnika, jedną z krawędzi należy wygasić np.: styk jezdni z chodnikiem – wygasić krawędź chodnika.

 

8. Należy zwrócić uwagę na nowe oznaczenia rodzaju nawierzchni (np. gr – grunt naturalny, mb – masa bitumiczna). Treść przetwarzanej mapy zasadniczej musi uwzględniać nowe nazewnictwo, nawet w przypadkach, gdy stosowane będą obiekty, dla których dostępna jest dowolność w stosowaniu informacji, np. GTGTXT - Tekst dowolny.

 

9. Krawężniki, jeżeli jest to możliwe, należy definiować w ramach jednej ulicy, łącząc je w jeden obiekt.

 

10. Należy pamiętać, że generowane stopnie w obiekcie schody przedstawiają ich dół. Schody z podestami lub poziomymi połączeniami należy budować jako oddzielne obiekty (ze stopniami i bez stopni).

 

11. Obiekty o zaokrąglonych kształtach budować łukami.

 

12.  Funkcjonujące w bazie danych obiekty niezgodne z obowiązującym pojęciowym modelem danych należy usunąć do historii zastępując je tożsamymi przestrzenie obiektami budowanymi w myśl obowiązujących przepisów prawnych (przykład: dotychczasowy obiekt punktowy GSPTRW – Trawnik należy zastąpić obiektem powierzchniowym GSSUTR – Trawnik z geometrią odpowiednią dla rzeczywistego zakresu przestrzennego powierzchni terenu zielonego reprezentowanego przez obiekt trawnik).

 

13. Podjęto decyzję o uzupełnianiu pola „Średnica zewnętrzna” wartością średnicy wewnętrznej, by otrzymać prawidłową prezentację średnicy przewodów sieci uzbrojenia terenu na mapie. 

 

14. Zgodnie z rozporządzeniem EGB w ewidencji nie wykazuje się m.in. wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, jeżeli łączna liczba tych wiat na działce nie przekracza dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki.

Jednocześnie zwracamy uwagę na fakt, że w bazie EGiB nie występuje obiekt "wiata", wobec czego wiaty ewidencyjne muszą być wprowadzane obiektem "budynek". Wszystkie pozostałe wiaty nieewidencyjne wprowadzimy obiektem "GSSIWT - Wiata" z bazy BDOT500. Taka sytuacja zmusza geodetę na trochę inne spojrzenie na wiatę, skoro ta ewidencyjna ma być wprowadzana jako "budynek", to musi ona dość poważnie wyglądać.

 

15. W przypadku nie występowania uzgodnień dokumentacji projektowej pole <identyfikator uzgodnienia> wypełniamy treścią: "Brak"

 

16. Należy przestrzegać definicji konturu budynku zawartej w  § 63. 1a-d rozporządzenia w sprawie egib.

 

17. Na etapie postępowania o wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej nie wolno przygotowywać dokumentu: "Wykaz zmian danych ewidencyjnych", a tym bardziej przekazywać wniosku właściciela o wprowadzenie zmiany do EGiB. Dokument taki najwcześniej może pojawić się w wyniku faktycznego wyłączenia (wytyczenia). Jeżeli już Geodeta otrzyma zlecenie na przygotowanie dokumentacji służącej do wyłączenia gruntów, to dokument taki może mieć np. oznaczenie: "Opracowanie geodezyjne projektu wyłączenia gruntu z produkcji rolniczej" i zawierać część rysunkową i tabelaryczną analogiczną do treści zawartych w wykazach zmian danych ewidencyjnych działki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Formularz uwag nieaktywny

T: 67 281 27 42

F: 67 281 27 81

© 2015 by  Janusz Rogala 

bottom of page